Titulní obrázek

Na lyže do ciziny jen s pojistkou

15.březen 2012

Když vyrážíte lyžovat do zahraničí, nezapomeňte se pojistit. Jinak můžete dopadnout jako Čech, kterého nedávno na Slovensku zachraňovala Horská služba a který musí nyní zaplatit statisíce, protože neměl cestovní pojištění.

Týdenní pobyty na horách si lidé většinou pojišťují, horší je to však s kratšími zájezdy. I na víkend se vyplatí pojistit. Stejně tak Češi zapomínají na to, že Tatry jsou už mnoho let vlastně v cizině.

"Při lyžařských pobytech v zahraničí není moudré spoléhat jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění," upozorňuje Marcela Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven.

Modrá kartička totiž umožní bezplatné ošetření jen v lékařských zařízeních, financovaných z veřejných zdrojů, a ta nejsou všude. Navíc i když je najdete, poskytnou vám stejný standard zdravotní péče jako pojištěncům daného státu, musíte uhradit příslušnou spoluúčast a zapomenout můžete na případný převoz do republiky.

Léčebné výlohy a odpovědnost. To je základní dvojice pojištění, na které byste neměli zapomenout i v případě, že se chystáte na horách jen procházet. Dobrým doplňkem je pak pojištění úrazu a zavazadel.

Doporučený limit pojistného plnění u léčebných výloh je 1,5  až dva miliony korun. Z tohoto pojištění jsou hrazeny náklady na hospitalizaci, neodkladnou operaci, předepsané léky a zdravotnický materiál a náklady spojené s převozem nemocného zpět do Česka.

Součástí pojištění léčebných výloh jsou i doplňkové asistenční služby, jejich rozsah je uveden v pojistných podmínkách. Pozor, jestli spoléháte na cestovní pojištění k platební kartě, tam bývají standardně nastaveny limity nižší, zkontrolujte je. Samostatná pojistka vyjde v základní verzi přibližně na 30 korun za den.

Jestli budete jen lyžovat na sjezdovkách, vystačíte zpravidla se základním pojištěním. Pojišťovny nabízejí různé zimní lyžařské balíčky. Například speciální balíček České pojišťovny Lyže a snowboard zahrnuje i běžecké lyžování, jízdu na prkně ve snowparku i freeride, pokud se ovšem zdržujete na tratích oficiálně vyznačených pro freeride. Čili musíte se při sportování pohybovat na vyznačených sjezdovkách a trasách. Pokud si zlomíte nohu jinde, mohl by to být problém.

Nebuďte líní a důkladně si pročtěte, které sporty pojistky obsahují a které ne a také za jakých podmínek. Není totiž výjimkou, že sáňkování je považované za riziko, za které je potřeba si připlatit. "Pokud chce klient lyžovat mimo sjezdovku, případně dělat akrobatické lyžování, je nutné se připojistit na rizikový sport," uvádí Tomáš Zavoral z České pojišťovny. Za rizikový sport pak zaplatíte přibližně padesátikorunu na den navíc.

Jestli se chystáte lyžovat mimo sjezdovky, pojištění vybírejte pečlivě. Tyto takzvaně extrémní aktivity totiž mnoho pojišťoven nepojistí ani za příplatek. "Skialpinismus a veškeré události vzniklé při činnostech na místech k tomu neurčených, například lyžování a jiné činnosti mimo vyznačené trasy, jsou nepojistitelné," uvádí Renata Svobodová z ČPP. Podobně jsou na tom i pojišťovny Allianz, Generali, Kooperativa či Direct.

Některé pojišťovny mají zásah pojištěný v základu, například Allianz, Direct, Uniqa, nebo ČSOB Pojišťovna, jinde si musíte připlatit. "Podmínkou krytí je to, aby měl klient sjednáno sportovní připojištění odpovídající druhu činnosti, při jejímž provozování došlo k události, která vyžadovala zásah Horské služby," připomíná Marek Zeman z Axy. Podobné je to u Kooperativy, kde uhradí zásah Horské služby v případě, že budete mít připojištěné doplňkové sporty. Desetikorunu na den si připlatíte za připojištění zásahu Horské služby u České pojišťovny.

Ale i když máte dobrou pojistku, musíte se chovat mravně. Pokud totiž vědomě porušíte předem daná pravidla, například se vydáte do hor přes upozornění na lavinové nebezpečí, ani pojištění vás od placení neuchrání.

Při čtení podmínek nezapomeňte na kapitolu Výluky z pojištění. V té se totiž přesně dozvíte, při jaké činnosti je vaše pojištění k ničemu, nebo vám pojišťovna zaplatí méně.