Titulní obrázek

Kašmír - nejkrásnější místo Indie

15.březen 2013

Nejkrásnější oblastí Indie je bezesporu Kašmír. Kolem vás se rozprostírá jeden přírodní zázrak za druhým. Turisté se sem vydávají hlavně při zdolávání nejvyšších hor světa. Kašmír většinou považují za základnu své velmi náročné dovolené.

Této oblasti dominuje hlavní město Šrínagar ležící na jezeře Dal. Projíždějí tu šikary, barevné lodičky s plátěnou střechou, nad nimi krouží orli a mezi lekníny a lopuchy můžeme spatřit vodní ptáky.

Počítat musíme s tím, že do jezera proudí veškerá kanalizace, lidé ve vodě perou, myjí se, čistí si zuby. Zkrátka vodu používají na všechno.

K ubytování tu slouží stovky hausbótů. V dobách britské nadvlády tu bývalo rušno. Britové měli v Kašmíru zakázáno stavět nemovitosti na půdě, a tak přišli s řešením hausbótů a možností pořídit si domek na vodě bohatě využívali. Po jejich odchodu se z hausbótů stal velký byznys.

Brity vystřídala indická vyšší vrstva, které se zalíbilo kašmírské vlídné klima. Čarovně krásná příroda tu je pořád, ale mnohé se změnilo. Hausbóty jsou rozvrzané a zatuchlé. Nefungují tu jiné než místní sim karty, které však cizincům z bezpečnostních důvodů neprodávají. Turisté jsou tak odkázani většinou na muslimskou hostitelskou rodinu.

O Kašmírské údolí se vedou spory už od roku 1947, kdy byla vyhlášena nezávislost Indie. Hlavním kamenem úrazu tu je náboženství. Oblast je na rozdíl od většiny hinduistické Indie muslimská a je tak logicky přitahována Pákistánem. Teroristické útoky, vraždy nevinných civilistů, stávky, uzavírky silnic a zákazy vycházení toto území provázejí po dlouhá desetiletí. Z božsky nádherného Kašmíru se čas od času stává válečná zóna.

Od roku 2010 vládne relativní klid zbraní, ale i tak se tu a tam objeví muslimský separatista s výhrůžným granátem. Knižní průvodci varují před vycházením za tmy a upozorňují na případy unesených turistů.