Titulní obrázek

Dovolená v nedalekém Polsku - jezera, památky a zlatokopové

22.prosinec 2012

Chcete jet na dovolenou do zahraničí, ale neradi létáte nebo se vám nechtějí trávit dlouhé hodiny v autobuse či v autě? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli ano, je právě pro vás určena dovolená v Polsku. Tato země, která leží doslova za humny, nabízí spoustu neznámých přírodních i kulturních atrakcí. Můžete se zde koupat v jezerech, prozkoumat štoly po zlatokopech nebo zhlédnout řadu rozličných pamětihodností. Přečtěte si pět tipů, kam na takovou dovolenou v Polsku zamířit.

Na zajímavá místa v Polsku nemusíte cestovat jen autem. Je zde příležitost k mnoha krásným procházkám, stačí jen zaparkovat v Bílé Vodě na Jesenicku a projít se po Stezce princezny Mariany Oranžské. Během túry zjistíte, proč si princezna za své sídlo zvolila právě Bílou Vodu a z jakého důvodu se rozhodla vystavět si v polské vesnici Kamieniec Zabkowicki pěkný zámeček.

V přilehlém okrese Nysa se navíc nachází desítky kilometrů turistických tras. Jednou z nejkrásnějších pěších procházek je túra po stezce vedoucí údolím Zlatého potoka. Název potoka je jasně spojen s těžbou zlata, která v údolí v minulosti probíhala. Stezka vede z Jarnołtówku skalami, zvanými Karolinky, odkud je nádherný výhled na údolí Zlatého potoka a přes kopec Olszak, kde je k vidění Mořské očko, které vzniklo zatopením bývalého kamenolomu.

V Pokrzywné stezka pokračuje úbočím Biskupské kupy, hraniční hory na Jesenicku. Poté protíná bývalý lom strašidelných skal pojmenovaných příznačně Piekielko. Na deseti kilometrech je toho k vidění opravdu hodně.

V nyském okrese se nebudou nudit ani cyklisté. Za projetí určitě stojí zhruba padesátikilometrová trasa z Paczkówa do Glucholaz přes Unikowice, Kalkow a další místa. Je spíš pro cyklisty, kteří mají rádi nenáročný terén a zajímají je historické památky.

Těch je po trase celá řada. V Paczkowě je zachovalý systém středověkých městských hradeb, v Kalkowě zase kostel ze 13. století. Siestrzechowice se zase chlubí nádherným renesančním zámkem.

Polsko je jako dělané pro milovníky historie. V Nyse je velkým hitem Krásná studna. Jde o barokní kovářské dílo ze 17. století. K nejnavštěvovanějším památkám města pak patří Bašta Ziebecké brány postavená ve 14. století. Stála původně v linii obranných zdí a dnes slouží jako vyhlídková věž.

Lidé kromě ní jezdí obdivovat také Nyskou tvrz - systém opevnění, který v 18. století udělal z Nysy jedno z nejlépe zabezpečených měst Evropy. Velkou atrakcí je i hrad v Otmuchowě, který postavili vratislavští biskupové. Je tu zachovalé propadliště, hladomorna, průchozí krb či komnaty.

Při návštěvě pohraničí není možné vynechat Zloty Stok, kde se stovky let těžilo zlato. Radnice část rozsáhlého podzemního systému zpřístupnila v roce 1996 a později přibyly ještě další prostory. V podzemí se projedete důlním vláčkem, na loďce nebo se projdete po svých. Zdejší podzemí láká ročně desítky tisíc turistů.

Zajímavým, i když velmi smutným místem, jsou pak Łambinowice. Zdejší muzeum a bývalý zajatecký tábor vypráví o válečných krutostech a lidských tragédiích. Na tomto místě existoval zajatecký tábor už během prusko-francouzské války v 19. století a poté během obou světových válek. V táboře zahynuly tisíce zajatců z deseti zemí Evropy.

Žádná dovolená se neobejde bez koupání. Jen dvacet kilometrů od hranice jsou hned dvě velká jezera, která nabízejí ideální podmínky nejen pro koupání, ale také další vodní sporty. Nyské a Otmuchowské jezero se pyšní hned několika rekreačními centry.

Vyměnit peníze?Není potřeba nutně měnit peníze. V polském pohraničí totiž běžně nakoupíte za zloté i za české koruny. Je ale dobré dávat si pozor na kurz. Ten se v současnosti pohybuje kolem šesti korun za jeden zlotý.

Za kolik se občerstvíteJídlo v restauracích stojí zhruba stejně jako u nás, podobné je to i u nápojů. Výjimkou je ale pivo, které se prodává za 6 zlotých (36 korun) a navíc není nejlepší.

Rekreace u jezerNa Nyské riviéře u Nyského jezera stojí čtyřlůžkový pokoj s WC, sprchou a kuchyňkou v sezoně 140 zlotých (840 korun) za den. Vstup na pláže přijde na 2,5 zlotých, parkování přímo ve středisku stojí osm zlotých na den. Ceny za běžné ubytování v polském pohraničí se pohybují od 40 do 60 zlotých za noc (240 - 360 korun).

Domluvím se česky?Vzájemný překlad z obou jazyků může přivodit humorné situace. Například polské slovo sklep nemá s českým sklepem nic společného, je to obchod. Když se ptáte Poláka na cestu a on použije slovo droga, nemusíte se děsit, že vám chce prodat zakázanou omamnou látku. Droga je v Polsku cesta nebo silnice. Podobných významových rozdílů je celá řada. Pokud se domníváte, že budete Polákovi alespoň částečně rozumět i bez znalosti polštiny, mýlíte se. Poláků zvyklých na češtinu je ale naštěstí v pohraničí docela dost.

Pozor na silnicíchNa polských silnicích si dejte velký pozor, Poláci jsou totiž v dopravě ještě mnohem víc neukáznění než čeští řidiči.